Care este recordul pentru cel mai lung meci de tenis profesional?

Recordul pentru cel mai lung meci de tenis profesional a fost de 11 ore și 5 minute și a avut loc pe parcursul a trei zile. Meciul de tenis de la Wimbledon din 2010 a fost între John Isner din SUA și Nicolas Mahut din Franța. S-a încheiat în cele din urmă în setul al cincilea maxim cu un scor final de 70-68, și o victorie pentru Isner. Meciul de tenis a durat atât de mult pentru că niciunul dintre adversari nu a reușit să spargă serviciul celuilalt, iar regulile oficiale de la Wimbledon nu au permis departajarile până în setul cinci. Isner a stabilit și un record pentru cei mai mulți ași serviți la 112.

Mai multe despre tenis:

Meciul mediu de tenis masculin este de trei ore, în timp ce media pentru jucătoarele de tenis este de două ore.
O versiune timpurie a tenisului a fost jucată în secolul al XII-lea, dar adversarii și-au folosit mâinile goale pentru a lovi mingea înainte ca versiunile moderne să ceară folosirea rachetei.
Cel mai lung meci de tenis profesionist jucat într-o zi a fost de șase ore și 31 de minute și a avut loc între jucătoare, Vicki Nelson și Jean Hepner.