Cât de săracă a fost echipa olimpică braziliană în 1932?

În ciuda faptului că Marea Depresiune a paralizat țările din întreaga lume, Jocurile Olimpice de vară din 1932 s-au desfășurat la Los Angeles așa cum era programat, chiar dacă multe țări nu și-au putut permite să trimită sportivi. Mai puțin de jumătate dintre cei care au concurat la Amsterdam în 1928 s-au întors, iar cei care au călătorit în Los Angeles au trebuit să facă tot posibilul pentru a-și putea permite. De exemplu, olimpicii din Brazilia au fost forțați să încarce o navă plină cu boabe de cafea pentru a le vinde în porturi pe parcurs, doar pentru a putea plăti taxa de debarcare de 1 dolar per atlet percepută în portul Los Angeles. Doar 67 din cei 82 de olimpici brazilieni au putut să coboare de pe barcă și să concureze și niciunul nu a câștigat o medalie. Echipa de polo pe apă a Braziliei a avut o performanță deosebit de slabă. După ce au fost învinși de Statele Unite în meciul de deschidere, jucătorii și-au scos frustrările în meciul următor împotriva Germaniei, agresând fizic un arbitru ungur și fiind alungați din turneu.

Mai multe despre Jocurile Olimpice din 1932:

Două tradiții olimpice au început în 1932. A fost prima dată când sportivii au fost găzduiți într-un Sat Olimpic și, de asemenea, a fost prima dată când câștigătorii de medalii au fost onorați pe un podium de aur-argint-bronz.
Babe Didrikson a adus acasă două medalii de aur pentru Statele Unite, câștigând probele de javelin și obstacole. Poloneza Stanislawa Walasiewicz a câștigat aurul la 100 de metri feminin, dar după moartea ei în 1980, s-a stabilit că „ea” era un „el”.
Un oficial a făcut o greșeală în timpul evenimentului de alergare cu obstacole de 3,000 de metri, iar cursa a făcut o tură suplimentară – făcând distanța totală de 3,460 de metri.