Cum funcționează orele suplimentare în hochei?

Prelungirile în hochei, ca în orice sport, sunt o perioadă de timp folosită pentru a determina câștigătorul unui joc care este egal la sfârșitul timpului regulamentar. Prelungirile de hochei se încadrează în categoria „moarte subită”, ceea ce înseamnă că prima echipă care înscrie câștigă, dar există unele variații. În timpul sezonului regulat al Ligii Naționale de Hochei, meciurile la egalitate sunt urmate de o perioadă de prelungiri de cinci minute. Perioada de prelungiri se joacă patru la patru, în timp ce jocul regulamentar include cinci jucători pe echipă.

Dacă niciuna dintre echipe nu înscrie în timpul prelungirilor de cinci minute, echipele se angajează într-o „repriză”. În loviturile de departajare, fiecare echipă selectează trei jucători care să execute ceea ce este în esență o lovitură de pedeapsă – un joc unu-la-unu între un jucător și portarul celeilalte echipe. Echipele alternează loviturile la loviturile de departajare, iar echipa cu cele mai multe goluri din cele trei încercări este câștigătoare. În cazul în care echipele rămân la egalitate după cele trei runde ale schimburilor de focuri, se adaugă runde suplimentare până la ruperea egalității. Shootouts sunt adesea folosite și în jocul internațional, deși schimburile internaționale constau de obicei din cinci runde în loc de trei.

În postsezonul NHL – playoff-urile Cupei Stanley – nu sunt folosite loviturile de departajare, dar egalitățile nu pot fi permise. Dacă un meci este egal la sfârșitul regulamentului, echipele joacă o perioadă standard de prelungiri de 20 de minute. Este încă moarte subită, dar perioada este mai lungă. Dacă echipele rămân la egalitate după prima prelungiri, există o pauză asemănătoare celor dintre perioadele regulamentare, iar echipele reiau jocul cu încă 20 de minute de prelungiri. Aceasta continuă până când o echipă înscrie.

Deoarece scorul este relativ rar în hochei, acest stil de prelungiri poate face pentru unele jocuri extrem de lungi. Cel mai lung joc din istoria NHL a fost un joc de playoff dintre Detroit Red Wings și Montreal Maroons în 1936, pe care Detroit l-a câștigat cu 1-0 după mai mult de 116 minute de prelungiri – sau aproape șase perioade complete de prelungiri. Cele șase prelungiri echivalează cu două jocuri regulamentare complete, toate jucate după cele trei perioade regulamentare.

De paisprezece ori, finala Cupei Stanley s-a încheiat cu un gol în prelungiri. Cea mai recentă a fost în 2000, când Jason Arnott din New Jersey a marcat pe portarul de la Dallas, Ed Belfour, în a doua prelungire din Game 6, pentru a le oferi Devils Cupa Stanley.