Jak działają nadgodziny w hokeju?

Dogrywka w hokeju, jak w każdym sporcie, to okres czasu używany do wyłonienia zwycięzcy meczu, który jest remisowy pod koniec regulaminowego czasu gry. Nadgodziny w hokeju należą do kategorii „nagła śmierć”, co oznacza, że ​​drużyna, która jako pierwsza zdobędzie bramkę, wygrywa, ale są pewne różnice. W sezonie zasadniczym National Hockey League po meczach remisowych następuje pięciominutowa dogrywka. Dogrywka rozgrywana jest w czterech na czterech, podczas gdy w regulaminowej rozgrywce występuje pięciu zawodników na stronę.

Jeśli żadna z drużyn nie zdobędzie bramki podczas pięciominutowej dogrywki, zespoły rozpoczynają „strzelaninę”. W rzutach karnych każda drużyna wybiera trzech graczy, którzy wykonują rzut karny – pojedynek jeden na jednego między jednym graczem a bramkarzem drugiej drużyny. Drużyny naprzemiennie oddają strzały w rzutach karnych, a drużyna z największą liczbą bramek z trzech prób jest zwycięzcą. Jeżeli drużyny pozostają remisowe po trzech rundach rzutów karnych, dodatkowe rundy są dodawane aż do rozstrzygnięcia remisu. Strzelaniny są często używane również w rozgrywkach międzynarodowych, chociaż międzynarodowe rzuty karne zwykle składają się z pięciu rund zamiast trzech.

W postsezonie NHL – play-offach Pucharu Stanleya – nie stosuje się rzutów karnych, ale remisy nie są dozwolone. Jeśli mecz zakończy się remisem na koniec regulaminu, drużyny rozgrywają standardową 20-minutową dogrywkę. To wciąż nagła śmierć, ale okres jest dłuższy. Jeśli drużyny pozostają remisowe po pierwszej dogrywce, następuje przerwa podobna do tej między regularnymi okresami i drużyny wznawiają grę z kolejną 20-minutową dogrywką. Trwa to do momentu, gdy jedna drużyna zdobędzie bramkę.

Ponieważ zdobywanie punktów jest stosunkowo rzadkie w hokeju, ten styl dogrywki może być bardzo długi w grach. Najdłuższym meczem w historii NHL był mecz play-off pomiędzy Detroit Red Wings i Montreal Maroons w 1936 roku, w którym Detroit wygrało 1:0 po ponad 116 minutach dogrywki – czyli prawie sześciu pełnych dogrywkach. Sześć dogrywek odpowiada dwóm w pełni regulaminowym meczom, wszystkie rozegrane po trzech regulaminowych okresach.

Czternaście razy finały Pucharu Stanleya kończyły się bramką po dogrywce. Ostatni miał miejsce w 2000 roku, kiedy Jason Arnott z New Jersey strzelił bramce Dallas Edowi Belfourowi w drugiej dogrywce w meczu 6, dając Devils Puchar Stanleya.