Πώς λειτουργούν οι υπερωρίες στο χόκεϊ;

Η παράταση στο χόκεϊ, όπως σε κάθε άθλημα, είναι μια χρονική περίοδος που χρησιμοποιείται για τον προσδιορισμό του νικητή ενός παιχνιδιού που είναι ισόπαλο στο τέλος του χρόνου ρύθμισης. Η παράταση του χόκεϊ εμπίπτει στην κατηγορία του «ξαφνικού θανάτου», που σημαίνει ότι η πρώτη ομάδα που θα σκοράρει κερδίζει, αλλά υπάρχουν ορισμένες παραλλαγές. Κατά τη διάρκεια της κανονικής περιόδου του National Hockey League, οι ισόπαλοι αγώνες ακολουθούνται από παράταση πέντε λεπτών. Η παράταση παίζεται τετ-α-τετ, ενώ το κανονικό παιχνίδι περιλαμβάνει πέντε παίκτες ανά ομάδα.

Εάν καμία ομάδα δεν σκοράρει κατά τη διάρκεια της παράτασης των πέντε λεπτών, οι ομάδες συμμετέχουν σε «πέναλτι». Στη διαδικασία των πέναλτι, κάθε ομάδα επιλέγει τρεις παίκτες για να εκτελέσουν αυτό που είναι ουσιαστικά ένα πέναλτι – ένα παιχνίδι ένας εναντίον ενός μεταξύ ενός παίκτη και του τερματοφύλακα της άλλης ομάδας. Οι ομάδες εναλλάσσονται σουτ στο shootout, και η ομάδα με τα περισσότερα γκολ από τις τρεις προσπάθειες είναι η νικήτρια. Εάν οι ομάδες παραμείνουν ισόπαλες μετά τους τρεις γύρους του πέναλτι, προστίθενται επιπλέον γύροι μέχρι να σπάσει η ισοπαλία. Τα πέναλτι χρησιμοποιούνται συχνά και σε διεθνή παιχνίδια, αν και τα διεθνή πέναλτι συνήθως αποτελούνται από πέντε γύρους αντί για τρεις.

Στη μετα-σεζόν του NHL – τα πλέι οφ του Stanley Cup – δεν χρησιμοποιούνται πέναλτι, αλλά δεν επιτρέπονται οι ισοπαλίες. Εάν ένα παιχνίδι είναι ισόπαλο στο τέλος του κανονισμού, οι ομάδες παίζουν μια τυπική περίοδο 20 λεπτών παράτασης. Είναι ακόμα ξαφνικός θάνατος, αλλά η περίοδος είναι μεγαλύτερη. Εάν οι ομάδες παραμείνουν ισόπαλες μετά την πρώτη παράταση, υπάρχει ένα διάλειμμα παρόμοιο με αυτό μεταξύ των ρυθμιστικών περιόδων και οι ομάδες συνεχίζουν τον αγώνα με μια άλλη παράταση 20 λεπτών. Αυτό συνεχίζεται μέχρι να σκοράρει μία ομάδα.

Επειδή το σκοράρισμα είναι σχετικά σπάνιο στο χόκεϊ, αυτό το στυλ παράτασης μπορεί να κάνει μερικά εξαιρετικά μεγάλα παιχνίδια. Το μεγαλύτερο παιχνίδι στην ιστορία του NHL ήταν ένα παιχνίδι πλέι οφ μεταξύ των Detroit Red Wings και Montreal Maroons το 1936, το οποίο κέρδισε το Ντιτρόιτ με 1-0 μετά από περισσότερα από 116 λεπτά παράτασης – ή σχεδόν έξι πλήρεις περιόδους παράτασης. Οι έξι παρατάσεις ισοδυναμούν με δύο πλήρη παιχνίδια ρύθμισης, όλα παίζονται μετά τις τρεις ρυθμιστικές περιόδους.

Δεκατέσσερις φορές, οι Τελικοί του Κυπέλλου Stanley ολοκληρώθηκαν με γκολ στην παράταση. Η πιο πρόσφατη ήταν το 2000, όταν ο Τζέισον Άρνοτ του Νιου Τζέρσεϊ σκόραρε στον τερματοφύλακα του Ντάλας, Εντ Μπέλφουρ, στη δεύτερη παράταση του 6ου αγώνα για να χαρίσει στους Διαβόλους το Κύπελλο Στάνλεϊ.